Dziecko w przedszkolu

„Ono mi nic nie opowiada”

 

Często rodzice martwią się albo przynajmniej dziwią, że dziecko nie opowiada o tym, co było w przedszkolu, a na wszelkie pytania odpowiada lakonicznie: „Jak było w przedszkolu? – Dobrze”; „Jaka była zupa? – Nie wiem”; „Z kim się bawiłeś dziś najwięcej? – Ze wszystkimi”; „Co było na muzyce? – Nic”.

 

Jeśli nie widzimy jakichś innych niepokojących objawów i dziecko zachowuje się normalnie, nie ma czym się martwić       a o szczegóły oraz ogólną aktywność dziecka w przedszkolu najlepiej zapytać wychowawców. Często okazuje się, że teczki pełne są świetnych prac, dziecko uchodzi za duszę towarzystwa i pierwsze wyrywa się do odpowiedzi na zajęciach. Czyli wszystko jest w porządku.

 

Jeśli rzeczywiście coś nas niepokoi, najlepiej porozmawiać z wychowawcami lub dyrektorem. Zachęcamy, żeby w tym celu umówić się wcześniej na dłuższe spotkanie. Opiekunowie wiedzą dobrze, z kim dziecko lubi się bawić,                             co je interesuje, z jakimi pomocami lubi pracować i które zajęcia są dla niego najciekawsze.

 

Dzieci bardzo często nie lubią lub po prostu nie umieją opowiadać o tym, co było w przedszkolu. Nierzadko uważają to,   co się działo w ciągu dnia za oczywiste i w związku z tym – nie wymagające opisywania rodzicom. Przecież w danym momencie ciekawsze jest, czy pójdziemy na łyżwy lub czy w weekend przyjedzie babcia. Zresztą, sami na pewno pamiętamy, jak się czuliśmy, gdy trzeba było odpowiadać na pytanie dorosłych:”Jakwszkole?”:)

 

Często dzieci mają takie momenty, kiedy „zbiera im się” na opowiadanie – wtedy opisują wszystko, co im się przypomni, nie bacząc na chronologię, czy dokładne odwzorowanie rzeczywistości. To, co dziecko określa jako „wczoraj”, nie zawsze oznacza faktyczną nowość. Być może opisywane zdarzenie miało miejsce kilka miesięcy temu, ale akurat teraz się przypomniało i okazało ważne. Zawsze jednak czegoś się z tych spontanicznych, chaotycznych nawet, opowieści dowiadujemy.

 

Wykonanie: Eduprzedszkola.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.